RP110K351B-TR
Part number
RP110K351B-TR
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 3.5V 150MA DFN
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Packing
Quantity
1600
RoHS status
NO
Share
PDF:
Inventory
base.lang_mini : 10000
Quantity
Price
Total price
10000
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
PSRR
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Current - Output
150mA
Current - Quiescent (Iq)
2 µA
Voltage - Input (Max)
5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.5V
Protection Features
Over Current
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 150mA
Package / Case
4-XFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
DFN(PL)0808-4
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3