XC6501B35B0R-G
Part number
XC6501B35B0R-G
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd
Description
IC REG LIN 3.55V 200MA WLP-4-01
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Packing
Quantity
1600
RoHS status
NO
Share
PDF:
Inventory
base.lang_mini : 5000
Quantity
Price
Total price
5000
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Current - Output
200mA
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 200mA
Voltage - Input (Max)
6V
Protection Features
Over Current
PSRR
50dB (1kHz)
Current - Quiescent (Iq)
21 µA
Package / Case
4-XFBGA, WLBGA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.55V
Supplier Device Package
WLP-4-01
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3