XC6701DC12FR-G
Part number
XC6701DC12FR-G
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd
Description
IC REG LIN 12.1V 150MA SOT-223
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Packing
Quantity
1600
RoHS status
NO
Share
PDF:
Inventory
base.lang_mini : 1000
Quantity
Price
Total price
1000
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
150mA
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
28V
Supplier Device Package
SOT-223
Current - Quiescent (Iq)
125 µA
PSRR
50dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.85V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
12.1V
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3