XC6702DA81QR-G
Part number
XC6702DA81QR-G
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd
Description
IC REG LIN 10.8V 300MA 8-SOPFD
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Packing
Quantity
1600
RoHS status
NO
Share
PDF:
Inventory
base.lang_mini : 1000
Quantity
Price
Total price
1000
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
300mA
Voltage - Input (Max)
36V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
PSRR
65dB (1kHz)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Supplier Device Package
8-SOPFD
Voltage Dropout (Max)
0.81V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
10.8V
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3