XC6901D201MR-G
Part number
XC6901D201MR-G
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd
Description
IC REG LINEAR -2V 200MA SOT-25
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Packing
Quantity
1600
RoHS status
NO
Share
PDF:
Inventory
base.lang_mini : 3000
Quantity
Price
Total price
3000
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Negative
Current - Output
200mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq)
200 µA
PSRR
45dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
-2V
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 20mA
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage - Input (Max)
-12.4V
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3